Proiectul agricol

gradina

Pentru a asigura în mare parte subzistența comunitãții noastre (în afarã de artizanat monastic, traduceri, etc…) noi ne propunem sã începem o activitate agricolã: grãdinã de legume, livadã de pomi fructiferi, creșterea caprelor, cultivare de plante aromatice și medicinale.

Pentru aceasta am ales agroecologia. Este vorba de o practicã agricolã și de o eticã orientatã spre fertilitatea pãmântului și cu o viziune socialã și economicã prielnicã dezvoltãrii armonioase a unei societãți în care persoana umanã este respectatã. Agroecologia ca practicã agricolã vizeazã perpetuarea fertilitãții solurilor cultivate, respectul fațã de animalele de crescãtorie, grija pentru calitatea și economia apei și respectarea biodiversitãții naturale și sãlbatice. Prin practicile sale inspirate din cunoștințele științifice și de agronomie, prin capacitatea sa de a asuma o producție la costuri minime și prin atenția neîncetatã pentru a pãstra armonia dintre om și naturã, agroecologia este o practicã în armonie deplinã cu viața zilnicã a mânãstirii. Trei sau mai multe simboluri Royal Banner împrăștiate pe role, activează jocul bonus Rotiri gratuite la
Book of Deads.